V Jablonném čeká diváky klarinetová smršť

Je pravdou, že slyšet pohromadě tolik klarinetů, kolik se jich sjede na nedělní koncert Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica do Jablonného v Podještědí, se jen tak nepoštěstí. V bazilice svaté Zdislavy od sedmnácti hodin vystoupí sdružení Clarinet Factory se svým hostem Clarinet Factory Orchestra.
Clarinet Factory patří mezi nejorignálnější hudební seskupení u nás, a to nejen ve světě klasické hudby, ale i mimo ní. Konec konců jednou z hudebních škatulek, které si sdružení tří klarinetů a jednoho bass klarinetu vysloužilo, je i NoKlasik. Krom toho se ale dá totálně crossoverové sdružení snadno nařknout z jazzu, ambientu, etna či minimalismu.

Členové Clarinet Factory se zkrátka při své hudbě přestali tolik držet not a vznesli se do astrálních výšin improvizace. Na hudebních improvizacích je ale důležité, aby její performeři byli dobře technicky pro náročnou hru vybaveni a navíc měli nemálo hudebního fištrónu a představivosti. K tomu je řeba dodat i čistě osobní smyslu pro svobodnou tvorbu, který není zdaleka každému, byť virtuosovi, vlastní. U čtyř členů Clarinet Factory se od všeho sešlo dostatek, a proto nezbývá, než se na nedělní koncert těšit jako malé dítě.
Již padla řeč o hostu Clarinet Factory, kterým je Clarinet Factory Orchestra, který je složený z talentovaných studentů konzervatoří. Jejich společný program nese název Dobrá meditace a jedná se o zcela ojedinělý, čistě akustický projekt. Pod jeho názvem se skrývá především dialog mezi světem staré hudby a současné nadžánrové tvorby Clarinet Factory. Další rozhovory a souznění vzniknou zapojením publika do děje, posluchači se stanou hudebním partnerem při vzniku hudby přímo v koncertním prostoru. V programu zazní díla J. S. Bacha, G. F. Händela, J. Pachelbela a A. Vivaldiho. Protiváhu jim tvoří prostorově ztvárněné písně, kompozice a improvizace z dílny Clarinet Factory, zejména z jejich alb Out of Home a Echoes From Stone. Bude se tedy jednat o klasický repertoár, který bude všechno jenom ne klasický.
Na scéně vážné leč netradiční hudby se Clarinet Factory pohybuje již více jak jednu dekádu a svojí hudbou těší publikum po celé Evropě i mimo ní a spolupracovali s významnými osobnostmi popové scény jako je Bobby McFerrin, Alan Vitouš nebo Lenka Dusilová. Důležité bylo pro Clarinet Orchestra i setkání s Janou Koubkovou, která ve sdělení muzikantům údajně pronesla: „Kluci, zkuste odložit noty a pojďte něco vymyslet...“.
Ve výběru repertoáru se členové sdružení nenechávají ničím omezovat a hrají skladby od renesance až po jazz a moderní hudbu, kterou si členové kvarteta sami upravují. Se stejnou vášní se muzikanti Clarinet Factory chápou i nových skladeb soudobých autorů. Zkrátka se pohybují ve svobodném hudebním prostoru, který jim dovolí takřka vše.
I proto je třeba zařadit i tento nedělní koncert mezi neklasické koncerty letošního ročníku Lípy Musicy. Jeho diváci budou mít v bazilice svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí příležitost zažít večer s hudbou, která je crossoverem překračujícím žánry v pravém slova smyslu.
 

Autor: Tomáš Cidlina