Zveme vás na třetí týden ve znamení dialogu staré a moderní hudby

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica vstupuje pomalu do poloviny svého 12. ročníku a nabízí v tomto týdnu čtveřici zajímavých hudebních setkání. Jako červená nit se takřka všemi programy tohoto týdne line dialog staré a moderní hudby v různých formách a podobách...

Ve čtvrtek 3. října se na festivalu letos již podruhé představí vynikající královéhradecký dětský sbor Jitro se svým sbormistrem Jiřím Skopalem. Po úspěchu v Novém Oldřichově představí děti v evangelickém kostele v Großschönau za doprovodu klavíristy Michala Chrobáka slavné sbory skladatelů 16., ale i 21. století v programu Proč bychom se netěšili. Pokud jste propásli vystoupení Jitra na začátku festivalu v Novém Oldřichově, neváhejte. Umělecké kvality, přitažlivý program a ryzí pěvecké nadšení vás doslova strhnou.

Další z tradic, kterou festival bude ctít i v letošním roce, jsou koncerty při svíčkách v malebném kostele sv. Barbory v Zahrádkách. Zde se setkáte opět s žánrem vokálního recitálu, který 4. října představí úspěšný barytonista Tomáš Král za doprovodu theorby a barokní kytary, které rozezní Jan Krejča. V programu Dolcissimi sospiri – Nejsladší vzdechy – s nimi zavítáme v písních Cacciniho, Castaldiho a Corbetty do Itálie počátku 17. století.

Na sobotu 5. října jsme pro vás připravili další netradiční spojení, které je příslibem nevšedního zážitku. S programem „Apokalypsa – Zjevení sv. Jana“ vystoupí u Svatého Jakuba v Železném Brodě společně ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble, který se specializuje na interpretaci gregoriánského chorálu a středověkého vícehlasu, a jazzové trio Davida Dorůžky. Inspirativním a hlavním zdrojem programu jsou skladby z Codexu Las Huelgas, rukopisného hudebního pramene z 12. a 13. století, který vznikl pro ženský cisterciácký klášter Las Huelgas ve španělském Burgos. Témata konduktů a motet v interpretaci ženského ansámblu se stanou inspirací pro improvizaci hledající paralely mezi skladebnými druhy středověku a jazzovou skladbou 21. století. Soubory Tiburtina a Dorůžkovo jazzové trio sbírají v posledních době s touto osobitou fúzí středověké hudby s jazzem úspěchy po celé republice i v zahraničí. Nepropásněte proto nabídku mimořádného uměleckého zážitku, jež umocní sugestivní prostředí železnobrodského sakrálního komplexu.

K propojení staré a soudobé hudby dojde v programu koncertu renomovaného německého vokálního ansámblu Stimmwerck. Ten v neděli 6. října v Kravařích zazpívá písně německé renesance i moderny Im Himmel frei. Tento úspěšný řezensko-mnichovský vokální ansámbl je známý hudebně badatelskou činností, jejímž výsledkem je celá řada cenných, znovu objevených skladeb. Kromě staré hudby se však toto vokální kvarteto nevyhýbá ani péči o odkaz hudby nové. A s oběma těmito stránkami se budete moci setkat i na koncertu v Kravařích, kde zazní skladby starých mistrů Leonharda Pamingera, Ludwiga Senfla nebo současníků Arvo Pärta či Maxe Beckschäfera.

„Náš program „Im Himmel frei“ se pokouší spojit hudební světy, které od sebe leží vzdálené několik století. Chtěli bychom upozornit na to, jaké texty a obsahy působily na lidi v 16. století a jak jsou podobné těm, které nás oslovují a jsou zhudebňovány v dnešních dnech. To je velice napínavé! Razíme rovněž mosty směrem k novověku. Milujeme experimenty, neznámé věci a kusy, které nebyly nikdy uvedeny. Náš program na festivalu prezentuje ty nejlepší kompozice, které jsou všechny v tomto smyslu spolu svázány. Ostatně i v názvu programu „Im Himmel frei“ jsme použili citát z moteta písně dnes zcela neznámého skladatele Caspara Othmayra, který zkomponoval v reakci na smrt svého skladatelského kolegy,“ představuje své vystoupení zástupce souboru – tenorista Klaus Wenk.

Vstupenky na koncerty můžete stále zakoupit zde