Floexistence. Flow, kterou ti nevezmou.
Floex Ensemble & Tomáš Jamník
Tomáš Dvořák aka Floex
Tomáš Jamník

Tomáš Dvořák aka Floex, klarinet, elektronika
Tomáš Jamník, violoncello
Eva Jamníková, housle
Anežka Jiráčková, viola
Jakub Tengler, vibrafon
Jiří Javůrek, basklarinet
Jan Šikl, dirigent
Josef, robotické perkuse
„Od dětství jsem hrál na klarinet. Okolo šestnácti jsem začal objevovat alternativní elektronickou hudbu. V Čechách nás bylo v té době jen pár, bylo to pionýrské období. Nejzásadnější bylo, že najednou bylo možné hudbu vytvářet bez závislosti na velkých studiích. To, že si autonomně můžete plnit sny, vytvořit si vlastní hudební vesmíry, dodnes považuji za nejrevolučnější a nejúžasnější věc na elektronické hudbě.“
Tomáš Dvořák
Pestrobarevný, hravý svět
Objevte nová teritoria na rozhraní ambientu a neoklasické hudby
Nové místo a s ním nová inkarnace ceněného projektu skladatele, elektronického producenta a klarinetisty Tomáše Dvořáka. Floex se svým způsobem vrací k jádru, čirému kouzlu, k obnaženým, avšak suverénním, organickým podstatám skladeb. Floex je mediátor, tlumočník mezi vášní tance, živou hudební expresí a precizní elektronikou. Floex je čistá energie i napětí. V rámci projektu Floex Ensemble Tomáš Dvořák odhaluje jemnější, avšak o to naléhavější polohu moderní hudby v klasickém nástrojovém provedení. Kromě živých hudebníků se můžete těšit na robotického bubeníka Josefa, který je již nedílnou součástí Floexových projektů.
„Robot Josef je čistě akustický bubeník, údery jsou generované malými solenoidovými motorky. Jsou o dost tišší než údery standardního bubeníka, a taky svým způsobem diskrétnější. Josef je prostě spíš orchestrální hráč, což se perfektně hodí právě ke klasickým nástrojům. Baví mě ten kontrast něčeho klasického a současného, technického.“
Tomáš Dvořák
Floex
Nekonečno hudebních vesmírů
FLOEX je umělecké jméno klarinetisty, skladatele, producenta a multimediálního umělce Tomáše Dvořáka. Ten na svých deskách a ve svých projektech vytváří unikátní atmosférický vesmír stvořený elektronickými i akustickými zvuky. Kromě vydávání alb Tomáš Dvořák experimentuje za hranicemi lineárních hudebních scénářů a vytváří jedinečné multimediální instalace nebo hudbu pro počítačové hry.
„Plné svůdných zákoutí a překvapivých momentů. Hudebně nebojácné, dalece překračující hranice ambientu. Spojující prvky elektroniky a jazzu naprosto uhrančivým způsobem.“
Z recenze alba Zorya Petra Balady
Na programu v zrekonstruované konírně zákupského zámku budou soundtracky k počítačovým hrám Machinarium, Samorost či Papetura a tracky z autorových studiových alb. Zazní také premiéra nové skladby, která vznikla pro festival Lípa Musica.
Na svém kontě má Floex dvě dlouhohrající alba Pocustone z roku 2001 a Zorya z roku 2011. Na ně navázal v roce 2014 EP nahrávkou Gone. Tato hudba byla ve svých počátcích velmi průkopnická a získala si zaslouženou pozornost. Nahrávky získaly několik prestižních ocenění nejen v České republice. V poslední době se Floex věnuje spolupráci s Tomem Hodgem, s nímž vytváří novou úroveň synergie, ve které se do jedinečného organického vesmíru mísí klasická hudba a radikální „avantgardní“ elektronika.
Hráčské komunitě je Floex znám pro svou spolupráci s Amanita Design, pro který složil soundtracky ke hrám Samorost 2 (2006), Machinarium (2009) a Samorost 3 (2016). Machinarium OST si získalo masivní odezvu jak u fanoušků, tak u kritiků. Díky této tvorbě se Tomáš Dvořák dostal i do mezinárodního povědomí.
„Na albu Zorya jsme uprostřed nahrávání zjistili, že potřebujeme úplně jiný nástroj než violoncello. Tak jsem na eBay objednal erhu, během dne jsem nastudoval tutoriály na YouTube a další ráno už jsme točili. Samozřejmě to bylo hrozné z pohledu profesionálního erhuisty, ale z pohledu našeho to byla absolutní paráda a zábava.“
Tomáš Jamník
Ve svém novátorství jde Floex ještě dál. Stojí za několika unikátními interaktivními hudebně-multimediálními instalacemi a performancemi s názvy RGB, Crossroad, Live Score nebo série Archifon, kterou vytvořil s uměleckým kolektivem Initi. Tato díla byla prezentována na mezinárodních festivalech jako Ars Electronica, Sonica nebo Nuit Blanche Bruxelles.
Všestrannost jeho osobnosti doplňuje angažmá coby DJ. Poslechové zážitky zprostředkovává atmosférickou hudbou. Jeho DJ sety jsou ale také plné energie, extatických momentů a intenzivního působení elektronické hudby na posluchačovy smysly. V hudebních plochách, které jako DJ prezentuje, je zastoupeno i techno, ze kterého jsou podnikány výlety v podstatě kamkoliv. Jeho Djskou ambicí je lidi na party překvapit a ukázat zajímavé paralely mezi taneční hudbou a jinými styly. Jeho sety jsou často několikahodinovým ponorem do světa netušených zákoutí hudby, která se stává transcendentálním plynutím.
V projektu Floex Ensemble okolo sebe Tomáš Dvořák sestavil komorní sextet špičkových muzikantů, aby se navrátil k jádru hudby. S citlivou aranží pro dechy zde vypomáhal skladatel a multiinstrumentalista Jan Šikl. Na repertoáru jsou zastoupeny především Floexovy soundtracky, jako je Machinarium, Samorost, či Papetura, které provázely a zásadním způsobem formovaly duch nejen počítačových her od Amanita Design. Zároveň jsou znovu aranžovány Floexovy studiové desky. Strojová přesnost a sehranost živého ansámblu je garantována robotickým bubeníkem Josefem.
Z ruiny k dechberoucímu prostoru
Koncert v barokní konírně, jakou jinde nenajdete
Kdysi opomíjený kout s chátrajícími zdmi, dnes znovuzrozený skvost barokní architektury. Hospodářský dvůr v areálu zákupského zámku tvoří monumentální komplex budov o čtvercovém půdorysu z poloviny 17. století. Navržený slavnými italskými staviteli Giulio Broggiem a Giovannim Domenicem Orsim, svou historickou i architektonickou hodnotou dokonce převyšuje samotný zámek.
Konírna, která je součástí největší barokní světské stavby u nás, se po pečlivé obnově otevírá veřejnosti. Dovedete si představit impozantnější prostor pro koncert?
so/4/10/19 h
Zákupy, zámecká konírna
-
Aktuality
Lípa Musica na vás čeká na podzim. Hudba už teď! Objevte Českolipský komorní cyklus.
Před osmi lety vznikl Českolipský komorní cyklus. Aby hudbymilovní Českolipané nemuseli čekat na skvělou hudbu až na podzim. Nyní se…
Putování Rokem české hudby
Reportáž z cyklu Roku české hudby nás zavede zpět do České Kamenice za Vojtěchem Semerádem a Kiyou Tabassianem. Objevte příběh,…
Jeremy Dutcher vystoupí poprvé v Česku
Lípa Musica přináší českému publiku další exkluzivní hudební zážitek. Po držitelce Grammy Joyce DiDonato představí další zámořskou hvězdu.
Martinů a Mahler na oslavu konce světové války
Festival Lípa Musica spojil síly s Českým rozhlasem Vltava a do magických Hejnic přinesou velkolepý koncert. Vstupenky na něj zakoupíte…
Žijte příští Lípu Musicu ještě letos! Mimořádný vánoční předprodej
Hledáte dárek, který nezapadne pod haldou ponožek a čokolád? Máme pro vás pár originálních tipů, jak potěšit milovníky hudby.
Lípa Musica má za sebou úspěšný ročník
23. Lípa Musica se zapsala mezi nejnavštěvovanější ve své více než dvacetileté historii. Festival během 23 koncertů na 16 různých…
Příběhy z pódia i zákulisí ve Festivalových ozvěnách
Čas neuvěřitelně letí – ani jsme se nenadáli a 23. ročník festivalu Lípa Musica se blíží ke svému finále. Předtím…
To jste ještě neslyšeli! Nikdo to ještě neslyšel.
Nenechte si ujít hudební událost roku: Adam Plachetka & Alinde Quintet v exkluzivní premiéře!
Marek Štryncl: Kdo má rád Janáčka, bude překvapen. A kdo ne, bude překvapený také
Marek Štryncl: Kdo má rád Janáčka, bude překvapen. A kdo ne, bude překvapený takéMezinárodní festival Lípa Musica představuje umělce 23.…
Když hudba pomáhá: Dva koncerty s charitativním přesahem na festivalu Lípa Musica
Když hudba pomáhá: Dva koncerty s charitativním přesahem na festivalu Lípa MusicaFestival Lípa Musica není jen o hudebních zážitcích, svou…