„Co nás čtyři drží pohromadě? Co se rytmu týče, tak Reentko. A pak přátelství, užíváme si společné hraní.“

Pavel Steidl

Fourtune

European Guitar Quartet

st/24/9/ 19 h

Děčín, Městské divadlo

1:10

Program bude ke stažení několik dní před koncertem.

Fourtune

st/24/9/ 19 h / Děčín, Městské divadlo

European Guitar Quartet

Zoran Dukić
Pavel Steidl
Thomas Fellow
Reentko Dirks 

„Zapomeňte na klasickou kytaru, očekávejte docela novou zkušenost v koncertní kytarové hudbě.“

Dresdner Neueste Nachrichten

Kytara žije a je milována!

European Guitar Quartet sdružuje čtyři vynikající kytarové individuality ze tří evropských zemí, Německa, Česka a Chorvatska. Unikátní seskupení vzniklo v roce 2012, má za sebou na šedesát koncertů v mnoha evropských zemích, v Jižní a Severní Americe nebo v Rusku či Indii. Jsou to kytaroví světoobčané.

Bylo by jednoduché napsat, že jsou Zoran Dukić, Pavel Steidl, Thomas Fellow a Reentko Dirks jednou sehranou entitou, která spolu hraje tak přirozeně, jako by dýchala, ale asi to tak úplně není. Spíše je pravdou, že jsou všichni čtyři výraznými interpretačními i skladatelskými individualitami, kteří se dali dohromady z přátelství, respektu a z hráčského pragmatismu. Protože spolu mohou zahrát přesně čtyřikrát tolik, a možná i více.

„Vystoupení European Quitar Quartet je zkrátka jedním z těch hudebních zážitků, které v posluchačích zanechají spoustu pozitivní energie na dlouhou dobu.“

Časopis Harmonie

Na repertoáru European Guitar Quartetu, známého svou schopností překračovat hranice mezi klasickou a moderní kytarovou hudbou, se tak ocitají skladby Astora Piazolly, Franka Zappy či Harryho Belafonteho. K tomu přidávají vlastní kompozice. Během večera v Děčíně zazní skladby z alb Danza a nejnovějšího Fourtune, můžete ale čekat, že vás překvapí dalšími.

  • !European Guitar Quartet play Porthos by Thomas Fellow | Siccas Media

„Klasická hudba se tu potkává s world music, interpretace s inovací, romantismus (Steidl) a balkánský folklór (Dukić) s groovem (Fellow) a perkusemi (Reentko) – skvělý a vydařený experiment, který se vyznačuje vysokou mírou vzájemného respektu.“

Dresdner Neueste Nachrichten

European Quitar Quarter

Různé styly, různé hráčské energie a čtyřikrát tolik muziky

Zoran Dukić je ve světě klasické kytary velmi známá osobnost. Za svou kariéru vyhrál více mezinárodních interpretačních soutěží než kterýkoliv jiný kytarista na světě. Hned na několika evropských univerzitách vedl velmi úspěšné ročníky. V současnosti je pedagogicky činný na královské univerzitě v Haagu. Kromě těchto aktivit je ale nadále asi nejvytíženějším kytaristou současnosti. Na pódiích uchvacuje svou až neuvěřitelně dynamickou virtuozitou, a to v sólových recitálech či v duu s Aniellem Desideriem.

 

O kytaristovi Pavlu Steidlovi uvedl časopis Classical Guitar Magazine, že se jedná o interpreta, který má smysl pro hudební vtip a zároveň jej umí přenést na publikum. Italský klasický kytarista Oscar Ghiglia chválil Steidla za to, že jeho provedení klasiky překypovalo rozmanitostí a neuvěřitelnými novými nápady. Na kytaru začal hrát v osmi letech a jeho prvním učitelem byl jeho bratr. Vystudoval pražskou konzervatoř, kde ho učili mimo jiné Milan Zelenka a Arnošt Sádlík. Ve studiu pokračoval na pražské Akademii múzických umění, kde jej vedl uznávaný kytarový virtuos Štěpán Rak. Od roku 1982, kdy získal první cenu na mezinárodní soutěži Radio France v Paříži, se počala jeho úspěšná mezinárodní kariéra a stal se jedním z nejslavnějších sólistů své generace. V roce 1987 se rozhodl emigrovat do Nizozemska, kde si po letech studia a inspirace od mnoha různých umělců vytvořil svůj vlastní styl, který neignoruje autentický způsob interpretace kytarové literatury 19. století, zároveň však aktivně, i jako skladatel, vyhledává nové výrazové prostředky a někdy je nachází i v inspiraci prvky world music. V roce 2004 se Pavel Steidl vrátil do České republiky a od roku 2015 vyučuje na Akademii múzických umění v Praze. Během své kariéry Pavel Steidl koncertoval ve více než čtyřiceti zemích světa, bohatá je i jeho diskografie, z níž výrazně vyčnívají jeho vlastní kompozice.

Také Thomas Fellow je interpretem, který si své umění nenechává pouze pro sebe, nýbrž je pedagogem, jehož lekcemi prošlo mnoho skvělých kytaristů. V Drážďanech vede vyhledáváné kurzy akustické kytary při Akademii hudby. Jako interpret je Thomas Fellow skvostnou hudební osobností, která se věnuje velmi širokému repertoáru od latinskoamerické hudby až po jazz. Je znám jako velmi úspěšný a inovativní muzikant, kterého často žádají o spolupráci či doprovod jiní muzikanti. Známé je například jeho duo Friend ´n Fellow, se kterým absolvoval na dvě stě koncertů, mimo jiné s Rayem Charlesem, Lutherem Allisonem nebo Tommym Emmanuelem. V neposlední řadě je tento výtečný kytarista plodným skladatelem a jeho díla vydává prestižní nakladatelství Schott Music. Za zmínku stojí také to, že to byl právě Thomas Fellow, kdo přišel s nápadem na vznik European Guitar Quartet, do kterého byl přizván i jeho student Reentko Dirks.

„Sešli jsme se asi před dvanácti lety, abychom spojili různé styly a různé hráčské energie. Záhy jsme zjistili, že můžeme spolu vytvářet něco nového jak ve hledání zvuku, tak i v jiných formách interpretace, a tak jsme už spolu zůstali.“

Pavel Steidl

Reentko Dirks získal mezinárodní pozornost a uznání coby dechberoucí kytarista a perkusionista, ale také jako skladatel. Jeho díla získala četná ocenění a byla provedena mimo jiné také při představení Cirque de Soleil v Semperoper Dresden. Zároveň je Reentko Dirks autorem soundtracků k několika filmům. Jako kytarista je činný ve skupině MASAA, se kterou v roce 2021 získal ocenění. Ke svému projektu, který získal ocenění Echo, ho v roce 2017 přizvala Ksenija Sidorova.

st/24/9/ 19 h

Děčín, Městské divadlo

  • Aktuality