Hřejivá a prosvětlená hudba Michny je v interpretaci Hany Blažíkové doslova a do poslední noty povznášející.
Lilium mezi trním
Hana Blažíková
Collegium Marianum & Jana Semerádová
Hana Blažíková, soprán, harfa
Collegium Marianum
Jana Semerádová, flétny, umělecká vedoucí
Lenka Torgersen, barokní housle
Magdalena Malá, barokní housle a viola
Hana Fleková, viola da gamba
Ján Prievozník, violon
Jan Krejča, teorba
Filip Hrubý, varhany
Alessandro Grandi (1586–1630)
Ave maris stella
Adam Václav Michna z Otradovic (1600–1676)
Česká mariánská muzika, Praha 1647
Panenské narození – „Přešťastný den narození blahoslavené Panny“ F dur
Mariánský milovník – „Maria, Boží Matičko“ g moll
Mariánský rytíř – „Z celého srdce miluji, tebe, Maria, miluji“ e moll
Heinrich Ignaz Franz Biber (1644–1704)
Růžencová sonáta „Annuntiatio“
Adam Václav Michna z Otradovic
Archanjelské Ave. Druhá píseň o Zvěstování Panny Marie – „Poslyšte a podivte se, jaké jest to veselí!“
Panenské Alžběty navštívení – „Jak jest Maria seznala, že jest Alžběta počala“ g moll
Vincenzo Albrici (1631–1690/96)
Sonata a due violini in D major
Adagio
Allegro
Vivace
Adagio
Vivace
Adagio da capo
Adam Václav Michna z Otradovic
Matka bolestná – „Tečte, slzy, vláhu dejte“
Útrpná mdloba bolestné Matky Boží pod křížem – „Já Maria, Matka Boží, ach jaké, ach tratím zboží!“
Útrpnost křesťana s Rodičkou Boží pod křížem – „Stála Matka litující“
Samuel Capricornus (1628–1664)
Sonata a 4
Adam Václav Michna z Otradovic
Mariánská dennice. Aneb o Nanebevzetí blahoslavené Panny Marie – „Tak tehdy Matka nás nebožátka opouští?“
Staročeská třidcatina. Aneb slavnost Nanebevzetí Panny Marie – „Radůjte se, ó Čechové, mariánští sodálové“
Hojivý balzám na duši
Písně k oslavě Panny Marie z České mariánské muziky
České baroko má své světoběžníky, kteří se prosadili za hranicemi a skládali virtuózní barokní hudbu. Mezi tyto skladatele patřili Samuel Capricornus nebo lokálnímu publiku dobře známý strážský rodák Biber. Jiní autoři, typickým zástupcem je právě Adam Václav Michna z Otradovic, zůstali v české kotlině. Především díky Michnovi se dochovala z barokních Čech česky zpívaná mariánská tradice.
Program Lilium mezi trním podtrhuje tento kontrast a přináší Michnovy písně, které ředí instrumentálními kusy jeho evropsky slavnějších českých současníků. Vzniká tak kontrast vytříbené hudební virtuozity, která se setkává s prostou, avšak působivou lyrickou poetikou strofických písní rytíře Adama Václava Michny z Otradovic.
„Skladby Michny z Otradovic vnímám jako něco důvěrného. Už od raného dětství jsem byla Michnovou hudbou obklopena, nejdřív v rodině, kde jsme jeho písně zpívaly s babičkou a sestrami, později jsem je hrála a zpívala na základní škole. Je to takový můj spolehlivý návrat do nevinných dětských let.“
Hana Blažíková
Přední českou interpretkou Michny, jeho České mariánské muziky i jiných duchovních písní, je Hana Blažíková. Ta je velmi zkušenou interpretkou staré hudby od středověku po baroko. Michna je však jejímu srdci zvláště blízký, má ho zažitého a zpívá ho s přirozeným projevem.
S Collegiem Marianum Jany Semerádové se Hana Blažíková rovněž na pódiu nesetkává poprvé. Tato parta, která reprezentuje českou poučenou barokní interpretaci, se zná velmi úzce a má už spolu něco nahráno a nazpíváno. Jejich vzájemné napojení dokáže naplnit celý prostor a proudit až mezi diváky.
Hana Blažíková
Příběhy vyprávěné průzračně čistým sopránem
Hana Blažíková je jednou z nejvýraznějších osobností staré hudby, její hlas je nejen čistý a jiskřivý, ale především hluboce autentický. Její umění spočívá v něčem mnohem víc než v technické dokonalosti. Hana Blažíková už dávno není „jen“ zpěvačkou – je především vypravěčkou, která svou interpretaci soustředí na prožitý příběh, nikoli na samoúčelný výkon. Její přístup je prostý jakéhokoliv kalkulu nebo manýry. V každé písni se jí daří vyjádřit nejen dokonalou znalost historické praxe, ale i hluboký vnitřní vztah k hudbě, který přenáší do svého projevu. Díky tomu se její interpretace dotýkají posluchačů s přirozenou a nenucenou intenzitou.
Studium zpěvu absolvovala na Pražské konzervatoři u Jiřího Kotouče a její umělecký růst byl podpořen mistrovskými kurzy u Poppy Holden, Petera Kooije, Moniky Mauch a Howarda Crooka. Specializuje se na barokní, renesanční a středověkou hudbu a pravidelně spolupracuje s renomovanými soubory, jako jsou Collegium Vocale Gent, Bach Collegium Japan, Gli Angeli Genève, Tafelmusik, Collegium 1704 a Musica Florea. Vystupuje na prestižních festivalech jako Pražské jaro, Oude Muziek Utrecht, Resonanzen ve Vídni, Tage Alter Musik v Řeznu či Festival de Saintes. V roce 2010 se zúčastnila významného turné s Matoušovými pašijemi pod vedením Philippa Herrewegha. O rok později debutovala v Carnegie Hall s Bach Collegium Japan. Její vystoupení na Salzburském festivalu v roce 2017 v Monteverdiho operách pod taktovkou Johna Eliota Gardinera bylo dalším důležitým milníkem její kariéry.
Hana Blažíková se rovněž věnuje hře na gotickou harfu a je členkou Tiburtina Ensemble, který se zaměřuje na gregoriánský chorál a ranou středověkou polyfonii. Její hudební projev je zachycen na více než dvaceti vysoce ceněných nahrávkách, včetně kompletního vydání Bachových kantát s Bach Collegium Japan.
Jana Semerádová
Synonymum pro ohromující zážitky s barokní hudbou
Flétnistka Jana Semerádová patří k předním osobnostem české barokní hudební scény. Jako umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum formuje jeho dramaturgii a interpretační přístup, přičemž propojuje hudební a dramatické umění. Díky její badatelské činnosti v archivech a hlubokému porozumění barokní gestice a deklamaci soubor každoročně uvádí novodobé premiéry zapomenutých děl.
Pod jejím vedením Collegium Marianum nahrálo řadu oceňovaných alb, mimo jiné v rámci úspěšné řady Hudba Prahy 18. století u Supraphonu. Jako sólistka i členka souboru vystupuje na předních evropských festivalech, jako jsou Bachfest Leipzig, Festival Oude Muziek Utrecht či Pražské jaro.
Kromě umělecké činnosti působí jako dramaturgyně festivalu Letní slavnosti staré hudby a koncertního cyklu Barokní podvečery. Její přínos interpretaci staré hudby byl oceněn nejen akademicky – habilitovala se na HAMU – ale i prestižními cenami včetně nominace na ceny Anděl (2020) a francouzského Řádu umění a literatury (2024). Od roku 2024 vyučuje na Akademii Muzyczné im. Krzysztofa Pendereckiego v Krakově
Kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici
Symbol mariánské zbožnosti na Českolipsku
Lípa Musica se po čase vrací na jedno z nejkouzelnějších míst na Českolipsku – mariánské poutní místo v Horní Polici. Soška Panny Marie, již podle legendy přinesla voda, je od svého objevení v 16. století symbolem ochrany a naděje pro poutníky z širokého okolí.
Kde jinde by měly znít písně k oslavě Panny Marie než právě tady? V obnoveném chrámu, pod ochranou sošky Bohorodičky, ke které se lidé po staletí uchylovali s prosbami o přímluvu.
ne/21/9/18 h
Horní Police, poutní kostel Navštívení Panny Marie
-
Aktuality
Lípa Musica na vás čeká na podzim. Hudba už teď! Objevte Českolipský komorní cyklus.
Před osmi lety vznikl Českolipský komorní cyklus. Aby hudbymilovní Českolipané nemuseli čekat na skvělou hudbu až na podzim. Nyní se…
Putování Rokem české hudby
Reportáž z cyklu Roku české hudby nás zavede zpět do České Kamenice za Vojtěchem Semerádem a Kiyou Tabassianem. Objevte příběh,…
Jeremy Dutcher vystoupí poprvé v Česku
Lípa Musica přináší českému publiku další exkluzivní hudební zážitek. Po držitelce Grammy Joyce DiDonato představí další zámořskou hvězdu.
Martinů a Mahler na oslavu konce světové války
Festival Lípa Musica spojil síly s Českým rozhlasem Vltava a do magických Hejnic přinesou velkolepý koncert. Vstupenky na něj zakoupíte…
Žijte příští Lípu Musicu ještě letos! Mimořádný vánoční předprodej
Hledáte dárek, který nezapadne pod haldou ponožek a čokolád? Máme pro vás pár originálních tipů, jak potěšit milovníky hudby.
Lípa Musica má za sebou úspěšný ročník
23. Lípa Musica se zapsala mezi nejnavštěvovanější ve své více než dvacetileté historii. Festival během 23 koncertů na 16 různých…
Příběhy z pódia i zákulisí ve Festivalových ozvěnách
Čas neuvěřitelně letí – ani jsme se nenadáli a 23. ročník festivalu Lípa Musica se blíží ke svému finále. Předtím…
To jste ještě neslyšeli! Nikdo to ještě neslyšel.
Nenechte si ujít hudební událost roku: Adam Plachetka & Alinde Quintet v exkluzivní premiéře!
Marek Štryncl: Kdo má rád Janáčka, bude překvapen. A kdo ne, bude překvapený také
Marek Štryncl: Kdo má rád Janáčka, bude překvapen. A kdo ne, bude překvapený takéMezinárodní festival Lípa Musica představuje umělce 23.…
Když hudba pomáhá: Dva koncerty s charitativním přesahem na festivalu Lípa Musica
Když hudba pomáhá: Dva koncerty s charitativním přesahem na festivalu Lípa MusicaFestival Lípa Musica není jen o hudebních zážitcích, svou…