Nikdy o tom nepochybujte, dál vozte děti do ZUŠky!

Má to smysl!

Jiří Kabát
Tomáš Jamník
Orchestr žáků ZUŠ Libereckého kraje

so/25/10 – ne/26/10/

workshop se žáky ZUŠ Libereckého kraje

ne/26/10/17 h

galakoncert, Liberec, koncertní aula ZUŠ v Liberci

1:00

Program bude ke stažení několik dní před koncertem.

Galakoncert / Má to smysl!

ne/26/10/17 h / Liberec, koncertní aula ZUŠ v Liberci

Jiří Kabát, viola, dirigent
Tomáš Jamník, violoncello
Orchestr žáků ZUŠ Libereckého kraje

Robert Schumann (1810-1856)
Langsam pro violoncellový ansámbl a kontrabas (arr. Jiří Kabát)

Otakar Ševčík (1852-1934)
Variace pro smyčcový orchestr

Jiří Kabát (1984)
Mikaelidagen. Variace pro dětský orchestr

„Na plný plyn se musí hrát vždycky. Miluji své povolání a motivuji všechny začínající hráče a jejich rodiče k pokračování. Co je krásnější než věnovat se hudbě, která dokáže tvořit dnes tak důležité mosty mezi kulturami? Propojení funguje o to víc, pokud se do konání vloží srdce. Očekávám tedy, že v Liberci publikum i žáky ZUŠ strhneme svým nábojem a nadšením.“

Tomáš Jamník

Po deseti letech nazrál čas, aby se projekt Má to smysl! rozšířil a otevřel nejlepším žákům všech krajských základních uměleckých škol. V letošním roce se spolupořadatelství ujímá ZUŠ v Liberci a aktuální umělecký garant Tomáš Jamník k tomuto úkolu přizval svého kolegu violistu Jiřího Kabáta a svou ženu, houslistku a hudební pedagožku Evu Jamníkovou.

Má to smysl! se stává širší platformou, která může mladým umělcům leccos přinést. O tom, co se dá z nadějné mládeže po dvoudenním láskyplném drilu od opravdových mistrů dostat, se může přesvědčit i veřejnost. Celé soustředění mladých hudebníků vyvrcholí společným koncertem.

„Jestli se mi někdy nechtělo do ZUŠky nebo cvičit? Kdo tvrdí, že ho to bavilo pořád, buď nikdy v ZUŠce nebyl, nebo má hodně selektivní paměť. Rád přiznám, jak jsem občas zápasil s motivací, ale všechno nakonec mělo svůj smysl.“

Jiří Kabát

 

Možná si i vy, když doprovázíte ratolesti do hudebky, myslíte, že to celkem k ničemu není, nebo naopak musíte děti přemlouvat ke cvičení. Nebojte se, má to smysl! Vezměte je s sebou, přijďte se motivovat. Přijďte si je poslechnout!

  • !Kinder symfonie (dir. Jakub Hrůša)

Zkušenost, která mění pohled na hudbu

Violoncellista Tomáš Jamník, violista Jiří Kabát i houslistka Eva Jamníková jsou zkušenými a inspirativní lektory Ševčíkovy akademie. V ní si vzali za úkol nést dál odkaz legendárního Otakara Ševčíka, jehož metoda výuky smyčcových nástrojů ovlivnila celý svět. Ševčíkova akademie vznikla v roce 2019 v Horažďovicích, tedy v místě, kde Ševčík sám působil, a od té doby se stala pojmem. Všichni tři lektoři mají dar své zkušenosti předávat s nadšením a lidskostí, svoje zkušenosti teď přenesou i do Libereckého kraje. Setkání s nimi je pro žáky zdejších základních uměleckých škol mimořádnou šancí zažít výuku světové úrovně, která má kořeny v české tradici a současně otevírá dveře do světa.

Jiří Kabát je výraznou osobností české hudební scény, která svou bohatou koncertní i pedagogickou činností inspiruje mladou generaci hudebníků. Absolvoval Pražskou konzervatoř a Royal Conservatoire of Scotland, kde kromě hry na violu vystudoval také obor skladba a dirigování. Je držitelem řady prestižních ocenění – mimo jiné ceny OSA pro nejúspěšnějšího skladatele vážné hudby nebo vítězství v Mezinárodní skladatelské soutěži Antonína Dvořáka.

Vedle působení v předních komorních souborech – například Vlachově kvartetu Praha nebo světově proslulém Pavel Haas Quartet – je Jiří Kabát vyhledávaným lektorem a pedagogem. Dlouhodobě se věnuje výuce mladých talentů a své zkušenosti předává s výjimečnou otevřeností a nadšením. Učil na Konzervatoři Pardubice a od roku 2020 působí jako ředitel Základní umělecké školy Pardubice–Polabiny. Je stálým lektorem Ševčíkovy akademie, díky své šíři záběru – od interpreta přes skladatele až po pedagoga – přináší studentům komplexní a inspirativní pohled na hudbu.

„Do Liberce jedu s obrovským očekáváním, také s motivací se něco přiučit pro vedení ZUŠky od skvělého Tomáše Kolafy. Dnešní mladí muzikanti mě nepřestávají překvapovat – jejich zvídavost a kreativita je často až nakažlivá.“

Jiří Kabát

Tomáš Jamník je nejen vynikající violoncellista, ale také mimořádně aktivní hudební pedagog a vizionář, který systematicky rozvíjí vzdělávání nové generace hudebníků. Jeho pedagogická činnost je úzce spojena s hlubokým porozuměním hudbě, smyslem pro detail a upřímnou touhou sdílet své zkušenosti. Studoval u předních českých i zahraničních pedagogů – v Praze u Mirko Škampy, Martina Škampy a Josefa Chuchra, poté v Lipsku a Berlíně, kde jako stipendista prestižní Karajanovy akademie Berlínské filharmonie získal cenné zkušenosti, které dnes předává dál.

Vedle sólové a komorní dráhy se intenzivně věnuje pedagogické a organizační činnosti. V roce 2015 se stal uměleckým vedoucím Akademie komorní hudby – projektu, který propojuje mladé české hudebníky s renomovanými pedagogy a nabízí jim špičkové vzdělání v oblasti komorní hry. O čtyři roky později založil Ševčíkovu akademii, kde jako umělecký ředitel a lektor rozvíjí myšlenky slavného pedagoga a houslisty Otakara Ševčíka. Tomu se věnuje také jako badatel – v rámci Fulbrightova stipendia se vydal doslova po Ševčíkových stopách ve Spojených státech.

„Věřím, že český hudební vzdělávací systém podává nejlepší výkony, když jsou cíleně vybíráni a podporováni ti nejtalentovanější studenti, kteří se mohou nadále sami inspirovat a posouvat. Moc se těšíme na seznámení s novými mladými kolegy a kolegyněmi. Pro mne samotného je to vždy pohled zpět do minulosti – když jsem začínal, nejvíce jsem byl vděčný za podporu okolí a právě lidi, kteří mne motivovali k cestě za vlastním cílem.“

Tomáš Jamník

 

Tomáš Jamník vnímá výuku jako živý proces plný objevování a dialogu – jak s hudbou, tak se studenty. V rozhovorech často zmiňuje, že výuka by měla probouzet zvídavost, nikoli jen drilovat techniku. Jeho přístup inspiruje a motivuje – nejen k lepší hře, ale k hlubšímu vztahu k hudbě jako celku. Pro mladé hudebníky je setkání s ním často zlomovým momentem, který jim ukáže nové možnosti, jak o hudbě přemýšlet a jak ji žít.

Eva Jamníková je česká houslistka a hudební pedagožka s bohatými zkušenostmi v oblasti interpretace i vzdělávání. Studovala na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech pod vedením Ivana Ženatého a na Kunstuniversität Graz u Eszter Haffner. Během studií se stala členkou Drážďanské filharmonie a v letech 2012 až 2019 působila ve skupině prvních houslí v Neubrandenburger Philharmonie.

Kromě své interpretační činnosti se Eva intenzivně věnuje elementární hudební pedagogice, se zaměřením na hudebně-pohybovou výchovu dětí. Je zakladatelkou projektu „Nastraž uši“, který poskytuje inspiraci pro rodiče a pedagogy v oblasti rozvoje sluchového vnímání u dětí. V Berlíně spoluzaložila kulturní sdružení Fabularium, které nabízí česky mluvícím dětem v Německu různé kulturní a vzdělávací aktivity.

Eva je také lektorkou Ševčíkovy akademie, kde vede program pro nejmladší houslisty nazvaný „Otakárek“. Ten kombinuje individuální a skupinovou výuku s kreativními aktivitami, čímž podporuje komplexní hudební rozvoj dětí. Její přístup k výuce je založen na hravosti, kreativitě a propojení hudby s pohybem, což dětem umožňuje objevovat hudbu všemi smysly a rozvíjet svůj přirozený talent.

 

ne/26/10/17 h

galakoncert, Liberec, koncertní aula ZUŠ v Liberci

  • Aktuality