Taky jste se někdy báli vlastního stínu, bouchli vzteky jako papiňák, znechucením se vám obrátil žaludek nebo jste radostí skákali do nebe a zamilovali se až po uši? Pak je všechno v pořádku.

Lípa Musica dětem

Pociť pocit

Divadelní představení na motivy knihy Ester Staré

pá/24/10/18 h

Česká Lípa, Jiráskovo divadlo

1:00

Program bude ke stažení několik dní před koncertem.

Pociť pocit

pá/24/10/18 h / Česká Lípa, Jiráskovo divadlo

Hrají:
Gabriela Vermelho, Gustav Hašek, Helena Nádobová, Václav Trojan
Beata Hlavenková, zpěv, klavír
Tomáš Fuchs, kytara
Ondřej Komárek, basa, perkuse, zpěv

Ester Stará, námět, scénář a texty písní
Ondřej Nosálek, režie
Beata Hlavenková, hudba
Iva Kopecká, dramaturgická spolupráce 

„Snažil jsem se, aby to znělo tak, jak se o tom bavíme doma u stolu. Aby se v tom našlo co nejvíce dětí i rodičů. Protože tyto emoce a procesy prožíváme každý a je důležité, aby se o nich vědělo.“

OndřejNosálek

Emocionální smršť

Dovolte si mít pocity

Všichni dostáváme do života nějakou emociální výbavu a všichni dostáváme od života, někdo více, někdo méně, naloženo. Všichni s tím nějak pracujeme, děti i dospělí. A všechny to někdy pěkně semele, děti i dospělé. Není ale na škodu si přiznat, že emoce k životu patří, že s nimi musíme nakládat a pracovat, i když se to někdy úplně nedaří a emociální smršť s námi bouří a háže s námi do všech poloh a stran. Spisovatelka Ester Stará si toho všeho všimla též a řekla si, že je ze všeho nejvíce třeba si emoce přiznat a přijmout je, teprve potom budeme nakládat my s nimi, a ne ony s námi. Tak vznikla její Kniha pocitů.

Od povedené knihy není k dalšímu zpracování, tentokrát divadelnímu, respektive hudebně-divadelnímu, nikdy daleko. Adaptace Ester Staré se chopila skladatelka Beata Hlavenková, která složila pro představení chytlavé a příjemné melodie. Následně bylo vše svěřeno hercům, a především režiséru Ondřeji Nosálkovi. Vzniklo představení, jehož sdělením je to, že emoce prožívá každý z nás a je důležité, aby se o nich vědělo.

„Já sám žiju s pěti dětmi v domácnosti a vím, co to je, když jimi emoce cloumají ze strany na stranu. Je důležité, aby se děti nebály odžít své strachy, projevit spoustu emocí, své nejistoty. Ať mají víru v to, že je vše přesně tak, jak má být. A ať se nebojí si věřit.“

Ondřej Nosálek

  • !Pociť pocit: Klid (Struny dětem 2024)

Hvězdná sestava zachumlaná v radosti

Beata Hlavenková, skladatelka, zpěvačka, pianistka a aranžérka, je jednou z nejvýraznějších muzikantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem. Držitelka dvou cen Anděl vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a Master of Music na University of Massachusetts v oboru kompozice, jazzová kompozice a aranžování. Má na kontě šest sólových alb, nejnovější Žijutě vyšlo na podzim 2021. Je autorkou filmové hudby k filmu Dukla 61Zátopek či Král Šumavy, vše v režii Davida Ondříčka. Spolupracovala s řadou tuzemských i zahraničních muzikantů, nejdéle pak s Lenkou Dusilovou, se kterou vytvořila projekty Eternal Seekers a Baromantika. Skládá hudbu pro divadlo a věnuje se také tvorbě pro děti – vedle adaptace Pišlických příběhů je to například hudba ke knize Ó, ó, ó, vajíčko. Spolupracuje také s Loutkami v nemocnici nebo loutkovou scénou Bajka v Českém Těšíně. Učí na NYU a je zakládající mentorkou Stipendijní akademie MenART, která podporuje mladé talenty.

 

Gabriela Vermelho, houslistka, violistka, hráčka na kvinton, zpěvačka, skladatelka, herečka a hudební experimentátorka v jedné osobě, se pohybuje na rozhraní mnoha hudebních stylů. Housle vystudovala na Ostravské univerzitě ve třídě proslulého profesora Zděňka Goly, vystupuje sólově i s předními umělci současné hudební generace a věnuje se interpretaci soudobé hudby. Je primáriem smyčcového kvarteta Gadrew Way, v roce 2013 založila hudební skupinu GaRe. Zároveň je zpěvačkou hudebního seskupení Escualo Quintet, které se věnuje především hudebnímu stylu tango argentino. Skládá scénickou a taneční hudbu i hudbu k celovečerním baletním představením a k dokumentárním filmům. V roce 2005 získala divadelní Cenu Alfréda Radoka.

Ester Stará vystudovala speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě UK, pracuje jako speciální pedagožka a logopedka. Je patronkou Zlatého dítěte, kreativní soutěže na podporu čtenářství a současně píše knížky pro děti. Díky zkušenostem z praxe a spolupráci s manželem, ilustrátorem Milanem Starým, stojí za vznikem knih zaměřených na rozvoj komunikačních dovedností, např. Povíš mi to? nebo Mařenka už říká Ř!. Píše také pohádky a příběhy pro mladší školáky. Text knihy Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem byl oceněn Zlatou stuhou, knihy A pak se to staloŠedík a Bubi a Jedééém! byly zapsány do prestižního mezinárodního katalogu The White Ravens. Její nejnovější knihou určenou čtenářům od 8 let je Kniha pocitů. Knihy Ester Staré vycházejí též v zahraničí.

 

Všestranně talentovaný herec Ondřej Nosálek působí v řadě divadelních angažmá i v pořadech určených pro televizní obrazovku. Pochází z Ostravy, kde také započal svá studia na Janáčkově konzervatoři v hudebně-dramatickém oboru. Odtud pak přesídlil na JAMU do oboru muzikálového herectví. Jeho domovskou scénou je divadlo Minor, z inscenací z posledních let zmiňme Lipany, Pinokio nebo Zá-to-pek, ve kterém ztvárnil hlavní roli a získal za ni v roce 2020 Cenu Thálie v kategorii loutkové divadlo. Z dalších rolí uveďme například Rosencrantze v Hamletovi na Letních shakespearovských slavnostech v roce 2016 nebo roli Pruďase ve West Side Story v Národním divadle v Ostravě v roce 2019. Z televize či z filmového plátna si jeho tvář jistě vybavíte například ze seriálů Specialisté, Místo zločinu Ostrava, Poldové a nemluvně či z filmu Slobodanky Radun MY 2. Za roli Tonyho v tomto snímku byl v roce 2014 nominován na Cenu české filmové kritiky v kategorii nejlepší mužský herecký výkon a na Českého lva v kategorii mužský herecký výkon v hlavní roli. Věnuje se též režii a mentoringu v rámci Stipendijní akademie MenART na podporu mladých talentů.

 

Gustav Hašek je český divadelní, televizní a filmový herec, moderátor, komik a dabér. Vystupuje v řadě divadel, například v divadle Minor, Aha!, Laterně magice, D21, Na Fidlovačce či Broadway. Ve filmu se poprvé objevil roku 2008 ve snímku O život, následně si zahrál v dramatu Já, Olga Hepnarová nebo učitele ve filmu Havel. Pro televizní obrazovku ztvárnil na deset menších seriálových rolí. Svůj hlas propůjčuje audioknihám a od roku 2009 je členem projektu scénického čtení Listování. V roce 2022 získal cenu Thálie v kategorii loutkové divadlo za ztvárnění role Matěje Kopeckého v inscenaci Bratři naděje uváděné v divadle Minor.

 

pá/24/10/18 h

Česká Lípa, Jiráskovo divadlo

  • Aktuality