Nečekejte klasický koncert. Program na místě tvoří, uvádí a komentuje Tomáš Kačo.

Silnější než včera

Tomáš Kačo

pá/31/10/19 h

Seifhennersdorf, C. Bechstein Vielharmonie koncertní sál

1:10

Program bude ke stažení několik dní před koncertem.

Silnější než včera

pá/31/10/19 h / Seifhennersdorf, C. Bechstein Vielharmonie koncertní sál

Tomáš Kačo, klavír

„Rodinné poměry, z kterých pocházím, měly velký vliv na vývoj mé osobnosti, jako hudebníka i člověka. Vyrůstal jsem v jednopokojovém bytě s 11 sourozenci. Mnoho věcí jsme jako děti neměly, ale to, co nás pojilo, byla láska, pokora a úcta k rodičům. Od pěti let jsem se jako samouk prokousával klavírem. V pubertálním věku už jsem věděl, že nechci dělat nic jiného.“

Tomáš Kačo

Hudební vesmír klavíristy Tomáše Kača nemá ani trochu vymezené hranice, je intuitivní a naprosto svobodný. Na začátku jeho hudební cesty byl dar talentu, následně podpořený nezměrnou pílí. Přirozená muzikálnost, invenčnost a touha po experimentech z něj udělala nadšeného improvizátora a skladatele. Přijímá s entuziasmem další výzvy, sní a sny realizuje. I pro strmost jeho kariéry a pro ochotné přijímání výzev se program koncertu v Seifhennersdorfu jmenuje podle skladby, kterou premiéroval s podporou PKF – Prague Philharmonia v roce 2022 v Rudolfinu, Silnější než včera.

„Rád komponuji. A improvizace je v podstatě komponování v reálném čase. Má hudba je o žánrové rozmanitosti, repertoárové otevřenosti, je také metaforou k tomu, co pro mě život znamená. Dost bylo předsudků – žánrových i rasových…“

Tomáš Kačo

Své sólové recitály staví Tomáš Kačo především na improvizaci, s níž rozehrává do neopakovatelných hudebních končin svůj jedinečný styl založený na fúzi klasiky, jazzu a tradiční romské hudby. Jeho hudební cestu kritika označuje za ojedinělou – „škatulku“ sui generis. V Seifhennersdorfu vzdá hold tvůrcům, kteří svými písněmi navždy ovlivnili jeho dětství. Kam se improvizačně zamýšlený koncert dostane, se dozvíme až na místě. 

  • !Silnější než včera/Stronger than yesterday

Zahoďte škatulky

Tomáš Kačo je jediný svého druhu

Pohybuje se naprosto nad všemi možnými žánry, jeho hudbu označují kritici za žánr „sui generis“ – natolik je Kačův způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby originální. Jeho cesta od rozladěného pianina za klaviaturu koncertního Steinwaye v newyorské Carnegie Hall má rysy amerického snu. Je za ní ale, kromě potřebné trochy štěstí, zejména píle, pracovitost, zvídavost a odvaha. Tomáš Kačo komponuje i aranžuje hudbu pro sbory a orchestry, ale věnuje se i filmové hudbě. Je vyzdvihována jeho schopnost pohlížet na zavedená témata nově, často je označován jako „The opener“.

Tomáš Kačo začal hrát na klavír v pěti letech, učil se ovšem zcela intuitivně a k notám, stupnicím a technice se dostal až ve dvanácti letech v základní umělecké škole. Následovala studia na Janáčkově konzervatoři v Ostravě pod vedením profesora Pavla Motlocha, jehož Tomáš Kačo považuje dodnes za svého osobního mentora. K jeho stěžejním učitelům na pražské AMU patřil především profesor Ivo Kahánek.

Peněžní výhru v soutěži mladých skladatelů Tomáš Kačo vložil do své americké šance – za přijímací zkoušky na bostonskou hudební školu v Berklee. Díky otevřenému prostředí jedné z nejlepších světových škol soudobé hudby mohl začít vnímat svůj romský původ jako zajímavou odlišnost a přednost, což se promítlo i do programu jeho recitálu v Carnegie Hall ve Weill Recital Hall v únoru 2018. V programu s podtitulem Gypsy Soul představil vlastní skladby a úpravy děl Johanna Sebastiana Bacha a Fryderyka Chopina, tedy hudbu, která není ani romská, ani česká, ani klasická, ani jazzová a v níž si každý z posluchačů najde svůj příběh. Tomáš Kačo odehrál řadu recitálů v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Izraeli, Kennedyho Centru ve Washingtonu či Metropolis Performing Arts Centre v Chicagu. Má za sebou dlouhodobou spolupráci s Idou Kelarovou, z níž vzešlo album Romská balada z roku 2010, spolupracuje s řadou českých symfonických orchestrů.

Byť je jeho cílem primárně hudba sama o sobě, věří, že může přispět i k hledání společné cesty majority a minority a stát se příkladem pro ostatní romské děti. Své debutové album My Home, na kterém hostují několikanásobný držitel ceny Grammy John Patitucci, Ondřej Gregor Brzobohatý, Kühnův dětský sbor, ale i Kačova mladší sestra Veronika, vydal Tomáš symbolicky 28. října 2018. Následovala série pěti singlů postupně vydávaných v prosinci 2020, symbolicky v termínech rušených koncertů během pandemie. Hraje si v nich s tradičními českými koledami, ale v kompozici For Ludwig, yours Elise vzdává též hold Ludwigu van Beethovenovi.

Na objednávku České filharmonie v roce 2021 zkomponoval pro červnový závěrečný Open Air koncert 125. sezony variace na téma nejznámějších českých operních árií s názvem Fantasy Open Air. Ze zámku Sychrov jej živě přenášela Česká televize. Speciálně pro slavnostní večer při příležitosti převzetí předsednictví ČR v Radě EU napsal na objednávku Úřadu vlády skladbu příznačně nazvanou Stronger than Yesterday. Ta zazněla premiérově v pražském Rudolfinu v červenci 2022 v přímém přenosu České televize a následně v bruselském BOZAR.

C. Bechstein Vielharmonie

Návštěva v srdci klavírů

Festival Lípa Musica se již třetím rokem vrací do C. Bechstein Vielharmonie v německém Seifhennersdorfu. Městečko s dlouhou tradicí výroby klavírů, dnes nese pochodeň, kterou kdysi držela i Česká Lípa. Právě proto je toto zastavení naší festivalové cesty tak symbolické.

V příjemném sále místní klavírní manufaktury, kde vznikají nástroje světové úrovně, se hudba rozezní s mimořádnou hloubkou i jemností. Nasedněte na festivalový autobus a pojeďte si vychutnat nejen hudební zážitek, ale i šálek výborné kávy nebo sklenku vína v útulné kavárně – příjemný bonus, který potěší.

 

pá/31/10/19 h

Seifhennersdorf, C. Bechstein Vielharmonie koncertní sál

  • Aktuality