Nečekejte klasický koncert. Program na místě tvoří, uvádí a komentuje Tomáš Kačo.
Silnější než včera
Tomáš Kačo
Tomáš Kačo, klavír
„Rodinné poměry, z kterých pocházím, měly velký vliv na vývoj mé osobnosti, jako hudebníka i člověka. Vyrůstal jsem v jednopokojovém bytě s 11 sourozenci. Mnoho věcí jsme jako děti neměly, ale to, co nás pojilo, byla láska, pokora a úcta k rodičům. Od pěti let jsem se jako samouk prokousával klavírem. V pubertálním věku už jsem věděl, že nechci dělat nic jiného.“
Tomáš Kačo
Hudební vesmír klavíristy Tomáše Kača nemá ani trochu vymezené hranice, je intuitivní a naprosto svobodný. Na začátku jeho hudební cesty byl dar talentu, následně podpořený nezměrnou pílí. Přirozená muzikálnost, invenčnost a touha po experimentech z něj udělala nadšeného improvizátora a skladatele. Přijímá s entuziasmem další výzvy, sní a sny realizuje. I pro strmost jeho kariéry a pro ochotné přijímání výzev se program koncertu v Seifhennersdorfu jmenuje podle skladby, kterou premiéroval s podporou PKF – Prague Philharmonia v roce 2022 v Rudolfinu, Silnější než včera.
„Rád komponuji. A improvizace je v podstatě komponování v reálném čase. Má hudba je o žánrové rozmanitosti, repertoárové otevřenosti, je také metaforou k tomu, co pro mě život znamená. Dost bylo předsudků – žánrových i rasových…“
Tomáš Kačo
Své sólové recitály staví Tomáš Kačo především na improvizaci, s níž rozehrává do neopakovatelných hudebních končin svůj jedinečný styl založený na fúzi klasiky, jazzu a tradiční romské hudby. Jeho hudební cestu kritika označuje za ojedinělou – „škatulku“ sui generis. V Seifhennersdorfu vzdá hold tvůrcům, kteří svými písněmi navždy ovlivnili jeho dětství. Kam se improvizačně zamýšlený koncert dostane, se dozvíme až na místě.
Zahoďte škatulky
Tomáš Kačo je jediný svého druhu
Pohybuje se naprosto nad všemi možnými žánry, jeho hudbu označují kritici za žánr „sui generis“ – natolik je Kačův způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby originální. Jeho cesta od rozladěného pianina za klaviaturu koncertního Steinwaye v newyorské Carnegie Hall má rysy amerického snu. Je za ní ale, kromě potřebné trochy štěstí, zejména píle, pracovitost, zvídavost a odvaha. Tomáš Kačo komponuje i aranžuje hudbu pro sbory a orchestry, ale věnuje se i filmové hudbě. Je vyzdvihována jeho schopnost pohlížet na zavedená témata nově, často je označován jako „The opener“.
Tomáš Kačo začal hrát na klavír v pěti letech, učil se ovšem zcela intuitivně a k notám, stupnicím a technice se dostal až ve dvanácti letech v základní umělecké škole. Následovala studia na Janáčkově konzervatoři v Ostravě pod vedením profesora Pavla Motlocha, jehož Tomáš Kačo považuje dodnes za svého osobního mentora. K jeho stěžejním učitelům na pražské AMU patřil především profesor Ivo Kahánek.
Peněžní výhru v soutěži mladých skladatelů Tomáš Kačo vložil do své americké šance – za přijímací zkoušky na bostonskou hudební školu v Berklee. Díky otevřenému prostředí jedné z nejlepších světových škol soudobé hudby mohl začít vnímat svůj romský původ jako zajímavou odlišnost a přednost, což se promítlo i do programu jeho recitálu v Carnegie Hall ve Weill Recital Hall v únoru 2018. V programu s podtitulem Gypsy Soul představil vlastní skladby a úpravy děl Johanna Sebastiana Bacha a Fryderyka Chopina, tedy hudbu, která není ani romská, ani česká, ani klasická, ani jazzová a v níž si každý z posluchačů najde svůj příběh. Tomáš Kačo odehrál řadu recitálů v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Izraeli, Kennedyho Centru ve Washingtonu či Metropolis Performing Arts Centre v Chicagu. Má za sebou dlouhodobou spolupráci s Idou Kelarovou, z níž vzešlo album Romská balada z roku 2010, spolupracuje s řadou českých symfonických orchestrů.
Byť je jeho cílem primárně hudba sama o sobě, věří, že může přispět i k hledání společné cesty majority a minority a stát se příkladem pro ostatní romské děti. Své debutové album My Home, na kterém hostují několikanásobný držitel ceny Grammy John Patitucci, Ondřej Gregor Brzobohatý, Kühnův dětský sbor, ale i Kačova mladší sestra Veronika, vydal Tomáš symbolicky 28. října 2018. Následovala série pěti singlů postupně vydávaných v prosinci 2020, symbolicky v termínech rušených koncertů během pandemie. Hraje si v nich s tradičními českými koledami, ale v kompozici For Ludwig, yours Elise vzdává též hold Ludwigu van Beethovenovi.
Na objednávku České filharmonie v roce 2021 zkomponoval pro červnový závěrečný Open Air koncert 125. sezony variace na téma nejznámějších českých operních árií s názvem Fantasy Open Air. Ze zámku Sychrov jej živě přenášela Česká televize. Speciálně pro slavnostní večer při příležitosti převzetí předsednictví ČR v Radě EU napsal na objednávku Úřadu vlády skladbu příznačně nazvanou Stronger than Yesterday. Ta zazněla premiérově v pražském Rudolfinu v červenci 2022 v přímém přenosu České televize a následně v bruselském BOZAR.
C. Bechstein Vielharmonie
Návštěva v srdci klavírů
Festival Lípa Musica se již třetím rokem vrací do C. Bechstein Vielharmonie v německém Seifhennersdorfu. Městečko s dlouhou tradicí výroby klavírů, dnes nese pochodeň, kterou kdysi držela i Česká Lípa. Právě proto je toto zastavení naší festivalové cesty tak symbolické.
V příjemném sále místní klavírní manufaktury, kde vznikají nástroje světové úrovně, se hudba rozezní s mimořádnou hloubkou i jemností. Nasedněte na festivalový autobus a pojeďte si vychutnat nejen hudební zážitek, ale i šálek výborné kávy nebo sklenku vína v útulné kavárně – příjemný bonus, který potěší.
pá/31/10/19 h
Seifhennersdorf, C. Bechstein Vielharmonie koncertní sál
-
Aktuality
Lípa Musica na vás čeká na podzim. Hudba už teď! Objevte Českolipský komorní cyklus.
Před osmi lety vznikl Českolipský komorní cyklus. Aby hudbymilovní Českolipané nemuseli čekat na skvělou hudbu až na podzim. Nyní se…
Putování Rokem české hudby
Reportáž z cyklu Roku české hudby nás zavede zpět do České Kamenice za Vojtěchem Semerádem a Kiyou Tabassianem. Objevte příběh,…
Jeremy Dutcher vystoupí poprvé v Česku
Lípa Musica přináší českému publiku další exkluzivní hudební zážitek. Po držitelce Grammy Joyce DiDonato představí další zámořskou hvězdu.
Martinů a Mahler na oslavu konce světové války
Festival Lípa Musica spojil síly s Českým rozhlasem Vltava a do magických Hejnic přinesou velkolepý koncert. Vstupenky na něj zakoupíte…
Žijte příští Lípu Musicu ještě letos! Mimořádný vánoční předprodej
Hledáte dárek, který nezapadne pod haldou ponožek a čokolád? Máme pro vás pár originálních tipů, jak potěšit milovníky hudby.
Lípa Musica má za sebou úspěšný ročník
23. Lípa Musica se zapsala mezi nejnavštěvovanější ve své více než dvacetileté historii. Festival během 23 koncertů na 16 různých…
Příběhy z pódia i zákulisí ve Festivalových ozvěnách
Čas neuvěřitelně letí – ani jsme se nenadáli a 23. ročník festivalu Lípa Musica se blíží ke svému finále. Předtím…
To jste ještě neslyšeli! Nikdo to ještě neslyšel.
Nenechte si ujít hudební událost roku: Adam Plachetka & Alinde Quintet v exkluzivní premiéře!
Marek Štryncl: Kdo má rád Janáčka, bude překvapen. A kdo ne, bude překvapený také
Marek Štryncl: Kdo má rád Janáčka, bude překvapen. A kdo ne, bude překvapený takéMezinárodní festival Lípa Musica představuje umělce 23.…
Když hudba pomáhá: Dva koncerty s charitativním přesahem na festivalu Lípa Musica
Když hudba pomáhá: Dva koncerty s charitativním přesahem na festivalu Lípa MusicaFestival Lípa Musica není jen o hudebních zážitcích, svou…