Světoví sólisté, velký orchestr, dojemná krása Martinů a Mahlerova mystika v magických Hejnicích

Slavnostní koncert k 80. výročí konce druhé světové války a 300 let od vysvěcení poutního kostela v Hejnicích

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Gregor A. Mayrhofer

Tomáš Jamník

Bella Adamova

so/24/5/19 h

Poutní kostel Navštívení Panny Marie, Hejnice

70 min

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Gregor A. Mayrhofer, dirigent

Tomáš Jamník, violoncello

Bella Adamova, mezzosoprán

Bohuslav Martinů (1890-1959)

Koncert pro violoncello a orchestr č. 2, H. 304
Moderato
Andante poco moderato
Allegro

Gustav Mahler (1860-1911)

Rückert-Lieder
1. Blicke mir nicht in die Lieder!
2. Ich atmet’ einen linden Duft
3. Ich bin der Welt abhanden gekommen
4. Um Mitternacht
5. Liebst du um Schönheit

„Hudba rezonuje, pokud jitří smysly. Pouze nehladí, ale dává i prostor k zamyšlení, pohlédnutí na sebe sama. Věřím, že právě toto jitření publikum festivalu Lípa Musica hledá společně s vystupujícími interprety.“

Tomáš Jamník

Hudba má sílu spojovat a připomínat

Slavnostní koncert k významnému výročí konce druhé světové války se stane podmanivým uměleckým dialogem o naději, lidskosti a sdílených hodnotách. V nezaměnitelné atmosféře poutního kostela Navštívení Panny Marie v Hejnicích zazní díla, která se dotýkají nejhlubších emocí.

 

Dojemná krása

Proč právě Martinů a Mahler?

Volba obou děl je velmi symbolická. Hudba, která v sobě nese příběhy odvahy a naděje má podtrhnout humanitu a upozornit na momenty, kdy se lidskost otřásá v základech.

Violoncellový koncert č. 2 Bohuslav Martinů zkomponoval na přelomu let 1944 a 1945 při pobytu v New Yorku, kam utekl před válkou. Stesk po domově přetavil v dojemnou krásu, které každý empatický člověk rozumí na první poslech. Je to autorův osobní příběh, převedený do tónů, univerzální poselství o naději a návratu k tomu, co je pro nás nejdražší.

„Umělec se stále ptá po smyslu života, svého vlastního i lidstva, hledá pravdu. Umělec má jen jednu možnost, jak vyjádřit protest, a tím je jeho hudba.“

Bohuslav Martinů

  • !G. Mahler: Urlicht, Des Knaben Wunderhorn

V druhé části koncertu zazáří vynikající mezzosopranistka Bella Adamova jako interpretka Rückertových písní Gustava Mahlera. Mahler, česko-rakouský skladatel židovského původu, sice válku nestihl zažít, ovšem i on měl své zkušenosti s antisemitismem. Později v životě dokonce z pragmatických důvodů konvertoval ke katolicismu, což mu zřejmě umožnilo stát se ředitelem vídeňské Dvorní opery. Známý je jeho výrok: „Cítím se jako trojnásobný vyhnanec: jako Čech mezi Rakušany, jako Rakušan mezi Němci, jako žid na celém světě. Všude vetřelec, nikde vítán.“

Rückertovy písně odrážejí skladatelovo vnitřní rozpoložení, jeho vztahy a patří k jedněm z nejdojemnějších v našem repertoáru. Ve své podstatě jsou také plné naděje. Některé z nich jsou často falešně interpretovány v jakémsi smutném duchu, ale pro mě jde o niternou oslavu. Oslavu osvobození od názorů vnějšího světa. Autor textu Friedrich Rückert tu spolu se skladatelem Gustavem Mahlerem barvitě vykresluje naději na konci všeho zoufalství a pocitu bezmoci.“

Bella Adamova

Genius loci Hejnic

Barokní skvost uprostřed Jizerských hor

Poutní kostel Navštívení Panny Marie, vybudovaný na místě s mnohasetletou tradicí mariánského kultu, v roce 2025 oslaví tři století od svého vysvěcení. Historické místo setkávání, víry a naděje, které přežilo těžké časy a znovu povstalo, jako by chtělo naznačit, jak jsou univerzální lidské hodnoty nesmrtelné. Místo, které svým příběhem samo o sobě symbolizuje naději a víru, je ideální kulisou pro koncert věnovaný připomínce lidskosti a vítězství dobra nad zlem.

 

Interpreti, kteří vás strhnou

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Gregora A. Mayrhofera

Jak lépe navázat česko-německý dialog než tím, že ke skvělému českému orchestru přizvete německého dirigenta? Gregor A. Mayrhofer je mladý dirigent, skladatel a klavírista, který se stává jednou z výrazných osobností současné hudební scény. Od roku 2024 je hudebním ředitelem festivalu Hidalgo v Mnichově. Dirigentské zkušenosti sbíral jako asistent Simona Rattla u Berlínské filharmonie, od té doby vystoupil jako dirigent s Berlínskou filharmonií, Orchestre de Bordeaux a dalšími předními orchestry. Spolupracoval s hvězdnými sólisty, jako jsou Daniil Trifonov, Khatia Buniatishvili či Patricia Kopatchinskaja.

Gregor A. Mayrhofer spojuje dirigentské mistrovství s odvahou inovativního skladatele, který posouvá hranice současné klasické hudby. V Česku bude svým koncertem na festivalu Lípa Musica debutovat.

Tomáš Jamník

Violoncellista světového renomé, který věří, že hudba může léčit a spojovat.

Tomáš Jamník je jedním z nejvýraznějších českých violoncellistů současnosti – mistr svého nástroje, aktivní lektor mladších generací muzikantů, nově také pedagog brněnské JAMU a především neúnavný propagátor klasické hudby, vizionář a hnací motor projektů jako Akademie komorní hudby nebo Vážný zájem, který oživuje tradici domácích koncertů.

Jeho kariéru zdobí vítězství v soutěži Pražského jara, sólová vystoupení s prestižními orchestry, premiéry soudobých skladeb i úspěšné nahrávky. Koncertem se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu naváže na spolupráci, která přinesla nahrávku obou Dvořákových koncertů pro violoncello a orchestr nebo premiéru skladby Narcissus Jana Ryanta Dřízala. K jeho nejoblíbenějším skladatelům 20. století patří právě Bohuslav Martinů, možná i pro ohromné množství materiálu, který Martinů cellu věnoval.

„Je jiná, na první poslech rozpoznatelná a výjimečná: má volný a tvárný vokál, pohrává si s jeho rozpínavostí v prostoru, užívá si svobodné tvoření právě teď.“

Michaela Vostřelová

Bella Adamova

Mezzosopranistka, pro jejíž hlas je Mahlerova hudba jako stvořená.

Hudební časopis BBC Bellu Adamovou nedávno označil za vycházející hvězdu. Rodačka z Grozného vyrůstala v Praze, studovala ve světě. Bella je stejným světoběžníkem jako její oblíbenec Mahler. S přirozenou lehkostí se pohybuje v různých hudebních obdobích, žánrech i kulturách, nicméně středobodem jejího uměleckého zájmu je píseň. Její repertoár, sahající od baroka po současnost, ji přivedl na prestižní světová pódia a festivaly. Držitelka četných mezinárodních ocenění, včetně vítězství v soutěži Roberta Schumanna, se věnuje nejen sólové a komorní tvorbě, ale i opernímu a oratornímu repertoáru. Spolupráce s pianistou Michaelem Geesem přinesla netradiční alba, která propojují klasické písně s improvizacemi.

Slavnostní koncert k 80. výročí konce druhé světové války

sobota 24. května 2025 od 19:00
Kostel Navštívení Panny Marie, Hejnice a živě na stanici Český rozhlas Vltava

Rezervujte si své místo včas a staňte se součástí večera, který propojí minulost, přítomnost a naději na budoucnost.

Slavnostní koncert k 80. výročí konce druhé světové války Vám přinášíme ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava, hlavním mediálním partnerem 24. ročníku festivalu Lípa Musica.

 

so/24/5/19 h

Poutní kostel Navštívení Panny Marie, Hejnice

Předprodej od 2/12

  • Aktuality