„Film Nostalghia je z mého pohledu tou nejlepší lekcí, ústředním tématem je zde umění a duchovní konflikty, nostalgie je něčím, co definuje náš vnitřní svět.“
Jiří Havrlant
Koncert při svíčkách
Tarkovského Nostalgie
Jiří Havrlant
Jiří Havrlant, cembalo
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Capriccio sopra la lontananza de il fratro dilettissimo BWV 992 B dur
I. Arioso. Adagio. „Lichocení přátel, snažících se mu cestu rozmluvit“
II. „Líčení rozmanitých nehod, jež ho mohou v cizině potkat“
III. Adagiosissimo. „Společné Lamento přátel“
IV. „Zde přicházejí přátelé, a jelikož vidí, že již nemohou víc udělat, dávají sbohem“
V. Aria di Postiglione. Allegro poco
VI. Fuga all’imitatione di Posta
Suite ténébreuse in c moll:
Pierre-Claude Foucquet (1694-1772)
Les Forgerons, Le Concert des Faunes etc. IIIème Livre (1758)
Allemande L’Absence ou la Solitaire
Joseph-Nicolas-Pancrace Royer (1703-1755)
Pièces de clavecin, Premier Livre
Allemande
La Sensible (Rondeau)
Jacques Du Phly (1715-1789)
Quatrieme livre de pièces de clavecin
La Pothüin (Rondeau)
Wilhelm Friedemann Bach (1710-1784)
Fantazie c moll FK 15
Fuga c moll F32
Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Fantazie fis moll H. 300
Mladý cembalista Jiří Havrlant ve svém novém programu nabízí odpověď na to, co má společného Tarkovského Nostalgie se skladateli 18. století. Pojem nostalgie byl původně vnímám jako bolestný, až chorobný stesk po domově. V umělecké tvorbě však tento stesk přechází v mnohem širší pojem. Stává se existenciálním atributem člověka-umělce zpřítomňujícího a oživujícího navždy ztracené. Tato sensibilní inventura ve vlastní minulosti zároveň vypovídá o osobnostech autorů. Nostalgie v umění také odkazuje na věrohodnost a pravdivost, touhu po ideálu s využitím nejširší možné škály prostředků. Notový zápis nostalgické vzpomínky je nad stylovým ukotvením hudby, je vesmírem pro sebe a vznáší se meditativně nad dobovými zvyklostmi. Právě těm autorům, kteří se v touze po uměleckém vyjádření nostalgie vydali za hranice všednosti své doby, se program koncertu věnuje.
Při tvorbě programu si Jiří Havrlant pohrával i s pořadím skladeb. Baroko přisuzovalo různým tóninám různé afekty a nálady. Začíná se Bachem starším v zábavné a okázalé tónině B dur, části koncertu nazvané Suite ténebreuse dominuje temná c moll a večer končí a vrcholí skladbou Bachova syna ve fis moll, v mlhavé a nejasné tónině, která je podle německého básníka a skladatele Ch. F. D. Schubarta plná zášti a nespokojenosti a trhá vášně jako hašteřivý zlý pes šaty.
„Koncert bych rád věnoval velkému učiteli estetiky, filmovému velikánovi, díky kterému jsem se postupně dostal až k Bergmanovi a Tarkovskému. Zasadil se o mnoho mých vlastních nostalgických vzpomínek, je jím nedávno zesnulý David Lynch.“
Jiří Havrlant
Jiří Havrlant
Nadějná budoucnost cembala
Vystudoval obor hra na historické klávesové nástroje pod vedením prof. Barbary Marie Willi na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Formou soukromých konzultací studoval cembalo u Moniky Knoblochové a u Francesca Cortiho na Schole Cantorum Basiliensis v rámci zahraniční stáže. Pravidelně se účastní mistrovských kurzů a workshopů. V rámci stáže Erasmus studoval na Královské konzervatoři v Haagu (Fabio Bonizzoni, Patrick Ayrton – cembalo, Bart van Ort – kladívkový klavír). Spolupracuje se soubory Collegium Marianum, Czech Ensemble Baroque, Česká filharmonie, Pražští komorní sólisté, Komorní orchestr Janáčkovy filharmonie v Ostravě ad. S flétnistkou Michaelou Ambrosi tvoří duo Musica neglecta. Dále je uměleckým vedoucím a doprovazečem tria Drei Engel, které tvoří zpěvačky Markéta Klaudová, Pavla Radostová a Lucie Karafiátová.
„Jiří Havrlant rozehrává nástroj takovým způsobem, že posluchač jen žasne, jaké barvy, rytmy, tempa lze na tento nástroj zahrát.“
Alena Sojková
Jako sólista nebo člen výše zmíněných ansámblů vystoupil na mnoha tuzemských hudebních festivalech – Janáčkův Máj, Smetanova Litomyšl, Olomoucké barokní slavnosti, Concentus Moraviae, Hudební festival Znojmo ad. V roce 2019 získal 1. cenu a Zvláštní cenu poroty na Mezinárodní soutěži La stravaganza a v následujícím roce získal 1. místo v soutěži Letní školy barokní hudby. V soutěži Nadace Bohuslava Martinů v Praze získal v roce 2021 první cenu a Cenu Nadace život umělce pro nejúspěšnějšího soutěžícího. Jako korepetitor a pedagog působí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a Pražské konzervatoři.
Kostel sv. Barbory v Zahrádkách
Magické koncerty s neopakovatelnou atmosférou
Zavřete oči a představte si prastarý kostel uprostřed ničeho. Kostel obklopený poli. Kostel, kam nevede elektřina. A teď si ten samý kostel představte jednoho podzimního podvečera osvětlený stovkami svíček a plný lidí. Lidí, kteří poslouchají ty nejkrásnější skladby v provedení špičkových interpretů. Už víte, proč zdejší koncerty nejde nemilovat?
so/20/9/19 h
Zahrádky, kostel sv. Barbory
-
Aktuality
Lípa Musica na vás čeká na podzim. Hudba už teď! Objevte Českolipský komorní cyklus.
Před osmi lety vznikl Českolipský komorní cyklus. Aby hudbymilovní Českolipané nemuseli čekat na skvělou hudbu až na podzim. Nyní se…
Putování Rokem české hudby
Reportáž z cyklu Roku české hudby nás zavede zpět do České Kamenice za Vojtěchem Semerádem a Kiyou Tabassianem. Objevte příběh,…
Jeremy Dutcher vystoupí poprvé v Česku
Lípa Musica přináší českému publiku další exkluzivní hudební zážitek. Po držitelce Grammy Joyce DiDonato představí další zámořskou hvězdu.
Martinů a Mahler na oslavu konce světové války
Festival Lípa Musica spojil síly s Českým rozhlasem Vltava a do magických Hejnic přinesou velkolepý koncert. Vstupenky na něj zakoupíte…
Žijte příští Lípu Musicu ještě letos! Mimořádný vánoční předprodej
Hledáte dárek, který nezapadne pod haldou ponožek a čokolád? Máme pro vás pár originálních tipů, jak potěšit milovníky hudby.
Lípa Musica má za sebou úspěšný ročník
23. Lípa Musica se zapsala mezi nejnavštěvovanější ve své více než dvacetileté historii. Festival během 23 koncertů na 16 různých…
Příběhy z pódia i zákulisí ve Festivalových ozvěnách
Čas neuvěřitelně letí – ani jsme se nenadáli a 23. ročník festivalu Lípa Musica se blíží ke svému finále. Předtím…
To jste ještě neslyšeli! Nikdo to ještě neslyšel.
Nenechte si ujít hudební událost roku: Adam Plachetka & Alinde Quintet v exkluzivní premiéře!
Marek Štryncl: Kdo má rád Janáčka, bude překvapen. A kdo ne, bude překvapený také
Marek Štryncl: Kdo má rád Janáčka, bude překvapen. A kdo ne, bude překvapený takéMezinárodní festival Lípa Musica představuje umělce 23.…
Když hudba pomáhá: Dva koncerty s charitativním přesahem na festivalu Lípa Musica
Když hudba pomáhá: Dva koncerty s charitativním přesahem na festivalu Lípa MusicaFestival Lípa Musica není jen o hudebních zážitcích, svou…